Masaż.
Działanie masażu na organizm.
Nie wystarczy znajomość technik masażu i ich wpływu na organizm, by działania były skuteczne. Masażysta musi wiedzieć o chorobach i ich skutkach w organizmie. Jeśli znamy ich przyczynę, a co najważniejsze - potrafimy usunąć, wtedy wyleczenie jest bardzo możliwe. Niestety w wielu przypadkach nie mamy szczegółowej wiedzy na temat etiologii chorób, ani nie znamy skutecznych metod na ich wyleczenie. Możemy więc mówić tylko o czasowym usunięciu skutków choroby oraz powstrzymaniu ograniczeń w wyniku dolegliwości - zaleczeniu. Przeważnie wystarcza to, aby pacjent poczuł się zdrowszy.
Należy zdać sobie sprawę, że nie ma choroby ani dolegliwości która wpływa tylko na jeden organ ciała. Każde problemy zdrowotne wypłyają pośrednio lub bezpośrednio na funkcje reszty organizmu.
Dla utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia wszystkich tkanek w organizmie potrzebna jest stała wymiana płynów: wewnątrzkomórkowego i zewnątrzkomórkowego. Zasadnicze znaczenie dla utrzymania właściwego stanu ma zatem układ krążenia, ponieważ tędy odbywa się wymiana płynów tkankowych, dowóz potrzebnych dla organizmu substancji odżywczych i gazowych oraz wydalanie zużytych produktów przemiany materii.
Ponieważ wymiana gazowa polega głównie na oddychaniu zewnętrznym, ważne by układ oddechowy był sprawny.
Aby utrzymać odpowiedni stan zdrowia organizmu niezbędne są:
* sprawny układ krążenia
* sprawny układ oddechowy
* zdrowe kosci i stawy
* silne i elastyczne tkanki mięśniowe
* sprawny układ nerwowy
* sprawne narządy wewnętrzne
W patologii spotykamy różne stany chorobowe, m. in. wady rozwojowe, urazy, uszkodzenia wskutek zaburzenia krążenia, zapalenia, zwyrodnienia, ubytki, rozrosty i nowotwory.
Masaż
|